Héraklész Gála a győztesek győzteseivel

Öt kategóriában, négy sportág képviselőit díjazták a 2016 legsikeresebb utánpótlás-sportolóit ünneplő Héraklész-gálán. A Boscolo Budapest Hotelben megrendezett eseményen a legjobb a fiúk egyéni kategóriájában a junior-világbajnok kalapácsvető, Halász Bence, a lányoknál pedig a háromszoros ifjúsági világbajnok kajakos, Homonnai Luca lett a legjobb.

Három napon belül két, az utánpótlást ünneplő gálát is tartottak Budapesten. Szerdán a Magyar Olimpiai Bizottság, a Decathlon és az Utanpotlassport.hu által alapított Az év műhelye-díjat osztották ki, pénteken pedig elegáns budapesti szállodában tartották meg a hagyományos Héraklész-gálát, amelyen 2016 legsikeresebb korosztályos sportolóit ünnepelték. A délutáni eseményen a sportélet számos jelentős személyisége tette tiszteletét, de ahogyan a pörgős, látványos előadásokkal, táncshow-val megspékelt program mutatta: itt a fiataloké a főszerep.
Öt kategóriában díjazták a legjobbakat.

A fiúk versenyében a junior-világbajnok kalapácsvető, Halász Bence győzött, megelőzve a kajakos Kopasz Bálintot, aki tizedik lett a riói játékokon. Esztendeje Halász éppen az algyői fiatal mögött végzett, s az idén nemcsak elé került, de a dél-afrikai edzőtáborból hazatérve személyesen vehette át a díjat (tavaly igazoltan hiányzott). A harmadik legjobb Sikósi Gergely kétszeres Eb-első párbajtőröző lett.

A lányoknál a kilométereket mexikói edzőtáborban gyűjtő, négyszeres ifjúsági Európa-bajnok Késely Ajna úszót a 2016-ban háromszoros ifjúsági kajakos világbajnok Homonnai Luca előzte meg. Az immár honvédos kajakos az ünnepség után lelkesen ecsetelte, hogy a torkában dobogott a szíve, ahogyan fogytak a nevek, és nagyon örül a sikernek. A 2015-ben legjobbnak választott Gercsák Szabina ezúttal harmadik lett.

Homonnai duplán boldog lehetett, hiszen a korosztályos vb-n első Racskó Fruzsina, Gazsó Alida Dorka, Pupp Noémi, Homonnai Luca kajaknégyes a leány kiscsapatok versenyében is a legjobbnak bizonyult.

A fiúknál a világbajnoki második, Eb-első párbajtőr-válogatott, Bányai Zsombor, Bakos Bálint, Esztergályos Patrik, Siklósi Gergely a fiú kicsapatok versenyében győzött, a nagycsapatok kategóriában pedig a Podgoricában rendezett ifjúsági világbajnokságon bronzérmes vízilabda-válogatott vitte el a pálmát. A csapatból Baksa Benedek jegyezte meg, hogy mostanság mindenki a klubcsapatában dolgozik, így jó volt újra találkozni a társakkal.

A résztvevőket dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntötte. Beszédében méltatta a 2001-ben indult állami utánpótlás-menedzselő Héraklész program jelentőségét. Elmondta, hogy a riói olimpián részt vett sportolók 74 százaléka kötődik valamilyen formában a programhoz, annak tagja volt korábban, vagy még ma is az. Emlékeztetett rá, hogy a rendszer húsz sportágban segíti a legtehetségesebb 14-23 év közötti fiatal sportolók felkészítését és versenyeztetését. Hozzátette: a programban jelenleg összesen 1450 ifjú sportoló érintett, akik közül pénteken 14 sportág 42 versenyzőjét és 30 edzőjét díjazták.

Az összetett legjobbak:
férfiak: 1. Halász Bence (kalapácsvető), 2. Kopasz Bálint (kajakos), 3. Siklósi Gergely (párbajtőrvívó)
nők: 1. Homonnai Luca (kajakos), 2. Késely Ajna (úszó), 3. Gercsák Szabina (cselgáncsozó)
Fiú kiscsapat: 1. Párbajtőr-válogatott (Bányai Zsombor, Bakos Bálint, Esztergályos Patrik, Siklósi Gergely), 2. Ifjúsági kajakkettes (Varga Ádám, Petró Erik), 3. Eveződuó (Barócs Bence, Danó Dániel)
Leány kiscsapat: 1. Ifjúsági kajaknégyes (Racskó Fruzsina, Gazsó Alida Dorka, Pupp Noémi, Homonnai Luca) 2. 4×200 m gyorsúszóváltó (Barócsai Petra, Gyurinovics Fanni, Juhász Janka, Késely Ajna), 3. Női öttusaváltó (Boros Alexandra, Simon Sarolta)
Nagycsapat: Ifjúsági fiú vízilabda-válogatott (Baksa Benedek, Bányai Márk Attila, Burián Gergely, Fekete Gergő, Kardos Alexander, Kósa Balázs, Leposa Gábor, Lukács Ábel, Nagy Ádám, Sugár Péter, Teleki András, Vadovics Viktor, Zerinváry Lóránd)

Forrás: utanpotlassport.hu