Megvan a magyar küldöttség első aranyérme a párizsi olimpián: csütörtök este Kós Hubert (BVSC-Zugló) hatalmas hajrával (1:54.26) megnyerte a férfi 200 méteres hátúszás döntőjét!
ORDÍTÓVERSENYT RENDEZTEK a La Défense Aréna bejáratánál. A nagy sportversenyeken egyre extrémebb közönségszórakoztató játékok jelennek meg, ennek kiváló példája volt az, amellyel a jegy- és biztonsági ellenőrzésen átesett szurkolókat szórakoztatták: a lelkes jelentkezőknek egy mikrofonba kellett kiáltaniuk – a fókuszba nem a hangerő, hanem az időtartam került: egy digitális kijelzővel ellátott berendezés azt mérte, hogy a versenyzők mennyi ideig tudnak egyhuzamban kiabálni. A legjobb eredményeket felírták egy nagy táblára – s arról helyszíni beszámolót tudunk adni Olvasóinknak, ahogy egy káprázatos kitartással és tüdőkapacitással rendelkező fiatal francia szurkolóhölgy neve és ideje felkerült a dobogó legalsó fokára.
A ranglista újdonsült harmadik helyezettje az este folyamán minden bizonnyal akkor szurkolt a leghangosabban, amikor magyarként a legkevésbé szerettük volna: a csütörtök esti program egyetlen francia döntőse, Mewen Tomac éppen Kós Huberttel egy számban, 200 háton indult.
Az amerikai Longhorn úszója, amikor rövid betekintést nyertünk a verseny előszobájába, éppen üldögélve kapucniját igazgatta. Fején méretes fülhallgatójával várta, hogy beszólítsák.
Mindeközben az arénában megkezdődött a szokásos esti megnyitó „szertartás”: a reflektorok elsötétültek, a közönség elcsendesedett. Lágy hárfazene hallatszott, majd a medence közepére látványos fényjátékot vetítettek, amellyel különböző olimpiai vízi sportokat idéztek meg. Ez volt az este utolsó nyugodt pillanata… Ahogy a zene elhallgatott, újra kigyúltak a nagy fények, a közönség pedig valósággal megkergült, s a fülsüketítő zajban megkezdődtek a versenyek.
A 200 méteres hátúszás előtt Kós Hubert nagyot fújtatva lépte át a versenyterület kapuját, majd elsétált a rajtkőhöz. Míg a másodikként döntőbe jutó svájci Roman Mityukov lehajolt a medencéhez, hogy aztán karjaival alaposan benedvesítse magát, Kós csak állt a medence előtt, s térdeit fogva, hosszan merengve bámulta a nagy vizet.
Eljött a rajt ideje: Kós bevágódott a medencébe, majd felvette az indulópozíciót. Második legjobb reakcióidővel kezdett, aztán az első hossz végén negyedikként fordult. A legjobban a görög Aposztolosz Hrisztu kezdett, őt ekkor a fináléba harmadikként jutó dél-afrikai Pieter Coetze üldözte legközelebbről, mögötte a spanyol Hugo González következett.
Menet közben némi átrendeződés zajlott le az élen: 100-on a spanyol feljött a második helyre, Kós pedig nagy örömünkre már dobogós helyen járt. A kanyar után egyre sebesebben folytatta tempózását, aminek következtében közelített spanyol riválisa felé – 150-en pedig meg is előzte!
„Nem volt szabad arra gondolnom, hogy itt ez az utolsó esély.”
4, 3, 2 – olvashattuk ekkor a számsort Kós neve mellett, reménykedve abban, hogy a sorozat az eddigi, első osztályos matematika tankönyvbe illő szabály szerint folyatódik. A lelátón a magyar szurkolók többfelé talpra ugrottak – a hangerőre pedig ekkor rátekertek a franciák is, Tomac ugyanis gyenge, fél távnál 7., majd háromnegyednél 8. helyezése után látványos hajrába kezdett – végül negyedik lett.
Az utolsó ötvenen a csata a Hrisztu, Kós, Mityukov trió között zajlott: a görög 1:25.38-cal fordult, 1.02 másodperccel volt mögötte a magyar úszó, aki ekkor valósággal „hiperűrsebességre” kapcsolt, az utolsó húsz méteren pedig nemhogy ledolgozta méteres lemaradását, el is húzott ellenfele mellett, majd 0.56-os előnnyel célba ért, megszerezve élete első olimpiai érmét – rögtön aranyat!
A párizsi olimpia első magyar bajnoka, miután meglátta eredményét a kijelzőn, nagyot csapott a vízbe, szemeit lehunyva, karjait széttárva az ég felé fordította fejét, aztán pacsizott a legyőzött göröggel, majd mielőtt kimászott a medencéből, még örömében dobott egy hátast vízbe.
Amikor dobogóra szólították a szám legjobbjait, jött a Hrisztu mögött három századdal végző svájci Mityukov, aztán a könnyeivel küszködő görög… És Kós Hubert! A 21 esztendős úszó aranyát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, Fürjes Balázs, az érmeseknek járó ajándékot a Nemzetközi Úszószövetség Bureau-jának tagja, Wladár Sándor adta át. És ekkor, Párizsban először, felcsendült a Himnusz, Magyarország legújabb hősének! S ha ekkor is mérték volna az ordítások hosszát, a versenyben biztosan a végtelenül boldog magyar szurkolók jöttek volna ki első helyezettként.
Forrás: https://www.nemzetisport.hu/parizs2024/2024/08/megvan-az-elso-magyar-aranyerem-a-parizsi-olimpian-kos-hubert-megnyerte-a-200-meteres-hatuszas-dontojet