2026. június 11. és 14. között a portugáliai Montemor-o-Velhóban rendezték meg a gyorsasági és para kajak-kenu Európa-bajnokságot, amelyen a magyar válogatott az éremtáblázat élén végzett. A gyorsasági szakágban a magyar csapat négy arany-, öt ezüst- és öt bronzérmet szerzett, míg a parasportolók egy arany, egy ezüst és egy bronzéremmel zárták a kontinensviadalt.
A magyar küldöttség legeredményesebb versenyzője Kőhalmi Emese (KSI-SE) volt, aki kajak egyesben két Európa-bajnoki címet is szerzett. Kovács Katalin a Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia versenyzője K-1 1000 méteren 3:56.731 perces idővel győzött, majd K-1 5000 méteren is elsőként ért célba. A zárónapon Csorba Zsófia (UTE) is aranyérmet nyert, C-1 5000 méteren 27:06.548 perces idővel védte meg címét. A férfiaknál Adolf Balázs (FTC) C-1 5000 méteren 23:19.199-es idővel ezüstérmet szerzett. Európa-bajnoki címet ünnepelhetett a férfi kajak négyes is: a Nádas Bence (Szegedi Vízisport Egyesület), Fodor Bence (Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia), Kurucz Levente (Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia) és Tótka Sándor (UTE) alkotta egység K-4 500 méteren 1:18.500 perces idővel győzött, így 2017 után ismét magyar aranyérem született ebben a versenyszámban.
Kopasz Bálint (Graboplast Győri Vízisport Egyesület) K-1 1000 méteren ezüstérmes lett, míg Lucz Anna (UTE) K-1 200 méteren állhatott fel a dobogó második fokára. Az olimpiai páros számokban Kurucz Levente (Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia) és Fodor Bence (Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia) K-2 500 méteren ezüstérmes lett, Kiss Ágnes (MVM Szeged Vizisport Egyesület) és Nagy Bianka (MVM Szeged Vizisport Egyesület) pedig C-2 500 méteren szintén a második helyen zárt. Bronzérmet szerzett Csikós Zsóka (Szolnoki Kajak-Kenu Klub) K-1 500 méteren, ahol mindössze két századdal maradt le az ezüstről. Balogh Gergely (Szolnoki Kajak-Kenu Klub) K-1 200 méteren lett harmadik, Opavszky Réka (UTE) pedig C-1 500 méteren a harmadik helyen végzett. A Fejes Dániel (MTK), Hajdu Jonatán (DKSE) kettős C-2 500 méteren bronzérmet nyert.
A vegyes kenu négyesek versenyében Csorba Zsófia, Opavszky Réka (UTE), Kollár Kristóf (Atomerőmű SE), Juhász István (Atomerőmű SE) összeállítású egység C-4 mix 500 méteren a harmadik helyen ért célba. Varga Ádám (FTC) K–1 500 méteren negyedik lett, Hodován Dávid (Atomerőmű SE) C-1 200 méteren az ötödik helyen zárt. A női K-4 500 méteres döntőben a Kiskó Réka (Központi Sport-és Ifjúsági Egyesület), Szegedi Angelina (FTC), Decsi Dorina (Szolnoki Kajak-Kenu Klub), Mészáros Anna (UTE) alkotta magyar négyes az ötödik helyet szerezte meg.
A parakajak-kenu szakágban Kiss Péter Pál (Budapesti Honvéd Sportegyesület) aranyérmet szerzett KL1 200 méteren, Suba Róbert (Szegedi Vízisport Egyesület) ezüstérmes lett. Varga Katalin (Szegedi Vízisport Egyesület) KL2 200 méteren bronzérmet nyert. Kiss Tibor (Merkapt-Mekler László Sport Egyesület Dunavarsány) KL2-ben az ötödik, Suba Róbert (Szegedi Vízisport Egyesület) VL2-ben a hatodik, Molnár Nikoletta (Angyalföldi Vizisport Egyesület) KL3-ban a nyolcadik helyen végzett, míg Molnár Nikoletta (Angyalföldi Vizisport Egyesület) és Kiss Erik (Angyalföldi Vizisport Egyesület) a vegyes K-2 200 méteren negyedikként zárt.
(Fotó: Kovács Péter)